طراحی داخلی دوران مدرن: زیبای خفته!

طراحی داخلی دوران مدرن: زیبای خفته!

طراحی داخلی تاکنون همچون هر دانش دیگری، دسته بندی و سبک شناسی های متعددی به خود دیده است. منظور من از طراحی داخلی دوران مدرن، دقیقا پروژه های داخلی ای است که توسط معماران مدرن، در دوران مدرن و با نگاه مدرن طراحی شده است. البته ممکن است اثری امروزی نیز با نگاه مدرن، کار شود و این ایرادی ندارد. ما تعمدا، روی مسئله ی زمان عصر مدرن تاکید می کنیم تا بار مقایسه ای یادداشت افزایش یابد؛ یعنی مخاطب آگاه باشد که راهی که غرب در مدرنیزاسیون امروز خود طی نموده، چه زمانی آغازشده، چگونه طی شده، چه پارامترهایی داشته و چرا امروز به لایه ی عمیق تری رسیده است.

چرا ما نمی توانیم و نباید بدون طی این لایه های بالایی، وارد لایه های عمیق تر معماری بشویم و اگر با اصرار وارد شویم- البته تا حدودی توسط برخی جریانات معماری وارد شده ایم که دغدغه ی نوگرایی، نه برای سعادت مردم، بلکه برای فریب آنان به بهانه ی نووارگی و کسب منافع اقتصادی دارند- چه خطراتی ما را تهدید می کند.

یکی از موانعی که بر سر راه درک ما از معماری مدرن قرارگرفته است «نبود ارتباطات پیوسته و عمیق»، خصوصا در زمانی است که غرب، راه مدرنیزاسیون را طی می کرد. ما با تاخیری چند دهه ای معماری مدرن را شناختیم و آنگاه به سبب تفاوت زبان، برداشتی سطحی و بسیار اشتباه داشتیم. مثلا معماری مدرن را معماری ای سفید و عاری از تزئیناتی مانند پوستر خواندیم بدون اینکه از خود بپرسیم چرا و حتی فراتر، نگاه انتقادی داشته باشیم که ذات مدرنیته است و اینکه با فرض درست بودن این گزاره، اگر قرار است تزئینات حذف شوند، چه چیزی جایگزین می گردد و یا چه چیزی را جایگزین کرده اند.
لطفا کلیک کنید و از بخش پوسترهای سایت دیدن نمایید

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *